Administration
President Period
Sri Sajal Kumar Biswas Til Now
SRI. NIRMAL MUKHERJEE 30-03-2002 To 22-07-2010
SRI. NIRMAL MUKHERJEE 29-07-2010 To 10-12-2010
DR. MRINAL KANTI DASGUPTA 11-12-2010 To 12-08-2011
PROF. ABHIRUP SARKAR 13-08-2011 To 18-03-2013
Dr. Partha Chatterjee 19-03-2013 To 07-01-2017
Principal Period
Dr. Subhankar Tripathi Til Now
DR. MRINAL KANTI DASGUPTA (TIC, Hony) 11-10-1999 To 03-02-2001
SRI. SANJIB MITRA (TIC) 4-02-2001 To 22-04-2002
DR. HRISHIKESH CHATTERJEE 23-04-2002 To 19-03-2003
SRI. ARUN KUMAR DAWN (TIC) 20-03-2003 To 31-01-2005
DR. PRANAB KUMAR RAY 01-02-2005 To 27-10-2012
SMT. PRASASHTI BHATTACHARYYA (TIC) 04-11-2012 To 25-11-2012
SRI. ARUN KUMAR DAWN (TIC)
Teachers’ Council Secretary Period
DR. TANMAY BIR Til Now
SRI. UTTAM KUMAR BHAKTA 2000 - 2002
SMT. SARROTTAMA MJUMDAR 2002 - 2004
SMT. ANAMITRA CHATTOPADHYAYA 2004 - 2006
SMT. PIYALI DASGUPTA 2006 - 2007
SRI. INDRANEEL SAHA 2007 - 2008
SRI. MADHAB SARKAR 2008 - 2009
SRI. ARUN KUMAR DAWN 2009 - 2010
DR. SANCHAITA LALA 2010 - 2011
DR. SUMAN SINHA 2011 - 2012
SMT. PRASHASTI BHATTACHARYYA 2012 - 2013
SRI. TAPAS LOWHA 2012 - 2013
SMT. NABANITA SENGUPTA 2013 - 2014
DR. CHAMELI MONDAL PANDIT 2014 - 2016
Present Governing Body Members Past Governing Body Members
President :   Sri Sajal Kumar Biswas President :   Dr. Partha Chatterjee
(Member of Legislative Assembly, Govt. of West Bengal; ,Minister In Charge ,Higher Education, School Education & parliamentary affairs)
Secretary :   Dr. Subhankar Tripathi Secretary :   Professor Arun Kumar Dawn
Teachers’ Representative :  

1. Sri. Arun Kumar Dawn
2. Dr.Suparna Pal
3. Smt Prashasti Bhattacharyya
4. Sri Sanjib Kumar Gupta
Teachers’ Representative :  

1. Mrs.Sarottama Majumdar
2. Dr.Indraneel Saha
3. Mr.Sanjib mitra
4. Dr.Tanmay Bir
University Nominees :  

1. Vacant
2. Vacant
University Nominees :  

1. Professor Naba Kishore Chanda
2. Sri Sajal Kumar Biswas
Government Nominees :  

1. Sri Sajal Kumar Biswas (President)
2. Sri Uday Bandyopadhyay
Government Nominees :  

1. Mr. Maniklal Chatterjee
2. Mr. Suvendu Mukherjee
Municipal Corporation Representatives :  

Sri Nihar Bhakta (Councilor Ward No. 127; Ex-officio)
Municipal Corporation Representatives :  

Mr. Shyamadas Roy (Councillor, Ward no. 127)
Non-Teachings’ Representatives :  

1. Mr. Sankar Basu
2. Mr. Prabir RoyChowdhuri
Non-Teachings’ Representatives :  

1. Mr. Sankar Basu
2. Mr. Prabir RoyChowdhuri
Students’ Representatives :  

Sri Krishno Bosu (General Secretary, Students’ Union) Ex-Officio
Students’ Representatives :  

Shri Dipankar Sarkar (General Secretary, Students’ Union) Ex-Officio
Present Bursar Past Bursars
SRI UTTAM KUMAR BHAKTA SRI. SANJIB MITRA
Dr. SUPARNA PAL
Head Clerk
Mr. Sankar Basu
  Sri Sankar Basu (Head Clerk)
  Sri Sadhan Kumar Ray (Cashier)
  Sri Suvadeep Mukherjee (Accountant)
  Sri Mukul Sarkar Clerk (L.D.)
  Sri. Sourav Mondal Clerk (L.D.)
  Sri. Ayan Mukherjee Clerk (L.D.)
  Sri Prabir Roy Chowdhury (Typist)
  Sri Arun Halder (Assistant Librarian)
  Sri Balaram Mondal (Library Clerk)
  Smt. Mou Banerjee (Clerk)
  Sri Gautam Sinha (Peon)
  Smt. Srabani Dutta (Lady Attendant)
  Sri. Tonmoy Sarkar(Electrician cum Caretaker)
  Sri Panchu Gopal Naskar (Sweeper)
  Sri Barun Dey (Library Peon)
  Sri Bijoy Krishna Dutta (Laboratory Attendant)
  Sri Bimalendu Karmakar (Laboratory Attendant)
  Sri. Rajib Bhar (Laboratory Attendant)
  Sri. Anirban Bhattacharjee (Laboratory Attendant)
  Sri. Kantilal Dey (Laboratory Attendant)
  Sri. Amit Mukherjee (Laboratory Attendant)
  Sri. Sourav Naskar (Laboratory Attendant)
  Sri. Dipankar Sarkar (Laboratory Attendant)
  Sri. Prabir Manna (Laboratory Attendant)
  Sri. Sukanta Bhattacharjee (Laboratory Attendant)
  Sri Raju Tarafder (Laboratory Attendant)
  Sri. Surajit Kundu (Laboratory Attendant)
  Smt. Pritilata Baidya (Laboratory Attendant)
  Sri Arun Debnath (Laboratory Attendant)
  Sri Tapan Sengupta (Laboratory Attendant)
  Sri Babulal Bhattacharjee (Guard)
  Sri Ramkrishna Bhattacharjee (Guard)
  Sri Suresh Chandra Balmiki (Sweeper)
  Sri Probal Ghosh (Laboratory Attendant)
  Sri Ashis Mukherjee (Laboratory Attendant)
  Sri Kshiti Prakash Mistry (Laboratory Attendant)
  Sri Jayanta Chakraborty (Laboratory Attendant)
  Smt. Sukla Mitra (Laboratory Attendant)
  Sri Ajit Halder (Electrician)
  Sri Amjad Ali Shekh (Generator/Pump Operator)
  Sri Bapi Das (Laboratory Attendant)
  Sri Ranadeb Chakraborty (Laboratory Attendant)
  Sri Guru Prasad Chatterjee (Library Peon)
  Sri Dinesh Das (Guard)
  Sri Sukhen Das (Guard)
   Sri Avijit Majumdar (Laboratory Attendant)
  Sri Subrata Halder (Caretaker)
  Sri Ranjit Mondal (Guard)
  Sri Suman Bhaduriy (Peon)
  Sri Bachu Sen (Peon)
  Sri Barun Kr. Das (Peon)
  Sri Dilip Sen (Laboratory Attendant)
  Sri Mangal Halder (Library Peon)
  Sri Neeraj Chaubey (Clerk / Data Entry Operator)